İlk Siparişinizde Kargo Bedava!

İletişim / Müşteri Hizmetleri: 0850 532 33 66

Merhaba, Ziyaretçi

Garanti ve Cayma Hakkı

Satın aldığınız bütün ürünler, Bimooda garantisi altındadır. Sipariş edilen ürünler ortalama 1-4 iş günü içerisinde kargoyla teslim edilmektedir. Özel günler, kampanyalar ve tedarikçilerin özel koşulları gereği kargo teslim süreleri değişiklik gösterebilir. 

 

Ürün iadesi işlemlerinde, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümleri uygulanır. Müşteri, sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 15 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Müşteri bu hakkını kullanmak için bu süre içerisinde ürünü faturası ile birlikte göndermeli ve öncesinde siparişlerim bölümünde iade talebi oluşturmalıdır. İade talebi gerekli süre içerisinde oluşturulmamış ürünlerin iadesi alınmaz. İade edilen ürünün kullanılmamış olması şarttır. Cayma hakkının kullanılması halinde ürün ile birlikte faturasının da gönderilmesi gerekir. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 10 gün içinde ürün bedeli Müşteri'ye iade edilir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilemez. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli Bimooda tarafından karşılanır.

 

İade etmek istediğiniz siparişlerinizin, size gönderilen şekliyle, ürün, fatura, ürün kutusu, ambalajı ve diğer tüm evrak ve materyallerin, eksiksiz olarak, iade kodu ile birlikte belirtilen kargo firmasına üzerinden gönderilmesi gerekmektedir. İade gönderimi sırasında, kargo firmalarından, ya da iade işlemini gerçekleştiren müşteriden kaynaklanan sebeplerle, ürün ve ürünle birlikte gönderilen evrak ve materyallerde meydana gelen bozulma ya da benzeri değer kaybettirici her türlü durumun sorumluluğu iadeyi gerçekleştiren müşteriye aittir. Ek bilgi ya da bildirimler için iade@bimooda.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Siparişlerim bölümünde iade talebi oluşturmadan iade işlemini gerçekleştirmeniz durumunda, iade işleminiz kabul edilmeyerek gönderiniz teslim alınmayacaktır.

 

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar varsa kargo firmasına tutanak tutturularak ürünü teslim almayınız. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız.